Jastrzębski Portal informacji Kulturalnej
Kultura i sztuka w Jastrzębiu i okolicach
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   GalerieGalerie   RejestracjaRejestracja   ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 


[Poszerzanie wiedzy] Filtr pomarańczowy - fotografia bw

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Jastrzębski Portal informacji Kulturalnej Strona Główna -> Fotografia i fotomontaż
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat

Autor Wiadomość
Silmariena
Administrator



Dołączył: 18 Wrz 2006
Posty: 348
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Jastrzębie Zdrój

PostWysłany: Czw 12:25, 26 Paź 2006    Temat postu: [Poszerzanie wiedzy] Filtr pomarańczowy - fotografia bw

FILTR POMARAŃCZOWY

Filtr pomarańczowy zatrzymuje promienie fioletowe, niebieskie i w dużym stopniu również zielone. Barwy te zostają więc oddane na pozytywie fotograficznym ciemniej od innych. Rozjaśnieniu natomiast ulegną barwy: żółta, pomarańczowa i czerwona.

Filtr pomarańczowa nazywany też jest filtrem efektowym, ponieważ uzyskane przy jego użyciu zdjęcia krajobrazu mają silnie przyciemnione niebo, co daje pewien efekt dramatyczny. Fotografowane przez ten filtr chmury wyglądają jak nadciągająca burza. Filtr pomarańczowy znajduje więc głównie zastosowanie tam, gdzie chodzi o uzyskanie silnych efektów specjalnych. Używa się go również do zdjęć portretowych w celu rozjaśnienia mocno opalonych twarzy, a także rozjaśnienia i usuwania (na zdjęciach) piegów czy też plam wątrobowych występujących na skórze fotografowanych osób. Filtr ten przyciemnia w portrecie niebieskie oczy, jak również znajduje zastosowanie w zdjęciach architektury rozjaśniając brunatne lub też czerwone ściany budynków.

W powietrzu zawarta jest zawsze, w mniejszym lub większym stopniu para wodna oraz niewielkie drobiny stałe stanowiące zapylenie powietrza. Przy fotografowaniu dalekich widoków obecność pary wodnej i kurzu objawia się w ten sposób, że dalsze partie otwartego krajobrazu wychodzą na zdjęciach zamglone. Zamglenie to powodowane jest rozpraszaniem się krótkofalowego promieniowania świetlnego (promienie fioletowe i niebieskie) na zawartych w powietrzu odrobinach pyłu, dymu i pary wodnej. Promienie długofalowe, a więc czerwone i żółte, łatwiej przechodzą przez zanieczyszczone powietrze i nie ulegają rozproszeniu. Wystarczy więc założyć na obiektyw aparatu filtr pomarańczowy, zatrzymujący krótkofalowe promieniowanie świetlne, aby uzyskać zdjęcie bez zamglenia dalekich widoków. Fotografując dalekie widoki obiektywami długoogniskowymi należy używać filtru pomarańczowego. Zdjęcia takie, wykonane bez filtru, wykazywać mogą silne zamglenia, które może je zdyskwalifikować.

Fotografując dalekie krajobrazy obiektywem standardowym nie należy nadużywać filtru pomarańczowego. Usunięcie dalekiej mgiełki w krajobrazie niweczy bowiem całkowicie efekt tzw. perspektywy powietrznej. Efekt ten obserwujemy często na zdjęciach przedstawiających krajobrazy górskie. Im bardziej oddalony jest od nas łańcuch górski, tym grubsza warstwa powietrza znajduje się pomiędzy nim a nami. Daje ona silniejsze zamglenie na zdjęciu. I m dalej znajdują się fotografowane góry, tym bardziej szaro wyjdą na zdjęciu. Gdy między nami a horyzontem znajduje się kilka pasm górskich, to każde z nich będzie miało na zdjęciu nieco inny odcień szarości. W ten sposób można wyraźnie zaznaczyć kilka pasm różnych planów rozciągniętych w głąb krajobrazu. Założenie filtru pomarańczowego może zniszczyć tę perspektywę powietrzną. Fotografując więc takie krajobrazy musimy zadać sobie pytanie, co będzie dla nas ważniejsze - usunięcie zamglenia obrazu, czy zachowanie naturalnych walorów krajobrazu w postaci perspektywy powietrznej. Od tej decyzji będzie zależało użycie lub nie filtru pomarańczowego.

Filtr pomarańczowy może dać czasem tzw. efekt Wooda, z tym że będzie to efekt stosunkowo słaby. Polega on na lekkim rozjaśnieniu zieleni w fotografowanym krajobrazie. Efekt Wooda występuje w całej okazałości tzn. o odpowiednio dużym nasileniu dopiero przy użyciu filtrów czerwonych.

Filtr pomarańczowy spotykany jest zwykle w dwóch gęstościach jako żółtopomarańczowy oraz pomarańczowy. Są również firmy, które do celów specjalnych produkują filtry pomarańczowe w kilku gęstościach.



A oto współczynniki przedłużenia ekspozycji zdjęć wykonywanych przy użyciu filtrów pomarańczowych:

filtr żółtopomarańczowy 2,5 do 4

filtr pomarańczowy 3 do 5


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Jastrzębski Portal informacji Kulturalnej Strona Główna -> Fotografia i fotomontaż Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group | | UNTOLD Style by ArthurStyle
Regulamin